Symbol and Footprint for this part were not created by SnapMagic, if you would like our team to create this part for you then
Request Now
BTS5215L
Power Switch/Driver 1:1 N-Channel 3.7A PG-DSO-12-9
Availability: In Stock
Package Type: BSOP-12
CAD Models: Symbol, Footprint, 3D Model
What is SnapMagic Search?
SnapMagic Search is a free library of symbols & footprints for the BTS5215L by Infineon and for millions of electronic components.
Compatible with Eagle, Altium, Cadence OrCad & Allegro, KiCad, & more.
Discover parts from Texas Instruments, Microchip, TE Connectivity, Vishay & more.
- Symbol and Footprint
- 3D Model
- Alternates
3D Model
Preview not available
Note: If you're using IE or Edge, right-click and choose "Save as" to download.
Get this 3D Model in 1 business day!
More
| Verification | Issues | Specs | Pricing |
Specifications for the BTS5215L
| Part Name | BTS5215L |
| Manufacturer | Infineon Technologies |
| RoHS | True |
| Formats Available for Symbols and Footprints |
Altium, Eagle, KiCAD, Cadence OrCad/Allegro, PADS, DxDesigner, PCB123, Pulsonix, Proteus |
| Datasheet | See Datasheet PDF |
| Number Of Outputs | 2 |
| Power Switch Type | High Speed |
| Dimensions | 6.4 x 7.5 x 2.35 (mm) |
| Maximum Operating Supply Voltage (V) | 40 V |
| Minimum Operating Temperature | -40 °C |
| Package Type | DSO |
| Switch On Resistance | 0.07 (Ω) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Maximum Operating Temperature | +150 °C |
| Pin Count | 14 |
Inventory for the BTS5215L by Infineon from major distributors.
| Supplier | Quantity | Price | Purchase | |
|---|---|---|---|---|
|
★ Featured
|
5,693
|
|
Visit Site | |
|
★ Featured
|
20,000
|
182 x $1.65
|
Visit Site | |
| CoreStaff |
900
|
|
Visit Site | |
| RS UK |
645
|
1,000 x $1.82
|
Visit Site | |
| TME |
1,482
|
|
Visit Site | |
| Verical |
900
|
|
Visit Site |
No issues have been reported for the BTS5215L
If you experienced any issues with the symbol or footprint, please report it.